Infermieri i infektuar i drejtohet Hotit: Falënderoju Zotit që je i politikës… i infektuar i drejtohet Hotit: Falënderoju Zotit që je i politikës e s’kanë me t’lan me hek për kurgjë

Infermieri i infektuar i drejtohet Hotit: Falënderoju Zotit që je i politikës

Infermieri Ardian Gashi është infektuar me Coronavirus tash e 6 ditë dhe gjendet në vetizolim.

Ai pasi mori lajmin për infektim me virus edhe kryeministri Hoti ju drejtua me një letër të hapur duke i treguar se cfarë do ta pres.

Ky është shkrimi i tij i plotë:

Dullë, sinqerisht më vjen keq që edhe ti je dal Pozitiv, edhe pse i përkas ni mileti që “gzohna met pa keq”!

Shkurt nuk knaqna me të keqën e shqiptarit!

Nuk ka me pas vend që nuk ka met dhimtë, sidomos ditët e para ama gradualisht me kohën lehtësohen edhe simptomat (shpresoj).

Ti bile testin edhe rezultatin i kryve mrena ditës. Unë kam prit 2 ditë, nana jem 4 !

Ishalla nuk te lan keq me ushqime, ilaqe ksi sene se tybe 2 javë mshel mos met thirr kush prej institucioneve e met vet a ki naj nevojë boll zor është. Po nejse ti je “i madh” e ka kush të rrin gati.

Unë ta besoj, se nja 2 javë para se me shku në punë (para orës 7) mu dashke nja 2 lokacione me qu ka ni kese (ushqime, barna, etj) me ua var në derë e me ec për punë. Njëkohësisht kisha edhe nënën edhe gruan në izolim, në dy lokacione të ndryshme!

Tash edhe vet jam në qat gjendje (sot dita 6) por nana edhe gruaja tashmë janë shëruar !

Falenderoju zotit që je i politikës e s’kan met lan me hek për kurgjo, se na valla populli i shkretë shkuam posht.

Kërkujt nuk ja uroj të ec rrugës sime, ama kuptona Dullë se keq jemi !

Ardian Gashi – Infermier QKUK

Milionere e të rre.zikshëm, cilat janë 4 historitë e dashurisë e Vipave shqiptare që u s.huan nga vr.asja (FOTO LAJM)

Kr.imi dhe ba.ndat e rre zikshme janë një realitet i hidhur për shqiptarët të cilët kanë hu.mbur njerëz të dashur pas përplasjeve me këto indivitë të rr.ezikshëm.

Ndërkohë që në Shqipëri, së fundmi është rikthyer ndjeshëm tema e ba.ndave kr.iminale, rikthejmë në vëmendje, vetëm 4 nga vr.asjet e bujshme të cilat morën jetën 4 të dashurve të 4 figurave femërore “VIP” në Shqipëri, Rudina Magjistari, Inis Gjoni, Adelina Ismaili dhe Fjolla Morinës.

Rudina Magjistari-Denis Gina

Para shumë vitesh moderatorja e emisionit të pasdites në “Tv Klan”, Rudina Magjistari njihej në Tiranë si e fejuara e Denis Ginës, i njohur si kapo i grupit famëk.eq të “Rruga e Kavajës”, një nga gan.gsterët më në zë të Tiranës.

27-vjeçarin e vr.anë më 22 qershor të vitit 1999-të, një k.rim i ndodhur në periferi të Tiranës.

Inis Gjoni- Arian Selimi:

Gjithashtu edhe këngëtarja apo regjisorja Inis Gjoni, ka pasur një fat të tillë me të fejuarin e saj.

Në vitin 2002 Inis Gjoni njohu njeriun e zemrës Arian Selimin, i cili u n.da nga jeta disa vite më parë pas një ekz.ekutimi ma.fioz në Tiranë.

Lidhja e saj me biznesmenin me origjinë nga Shkodra ecte shumë mirë deri në vitin 2004, Selimi përfundoi në pr.anga, i aku.zuar si kapo i një rrjeti të fuqishëm dr.oge.

Vajza e ekraneve dhe i ndjeri ishin në një lidhje dashurie prej 9 vitesh dhe me li.rimin i tij nga bu.rgu çifti rinisi bashkëjetesën, lidhje nga e cila erdhi në jetë vajza.

Fjolla Morina:

Gjithashtu edhe këngëtarja Fjolla Morina ka pasur një fat të zi, në lidhjen e saj të dashurisë.

Këngëtarja Morina pak kohë më parë u përfol se ka qenë në një marrëdhënie me personin që mbeti i vd.ekur gjatë një ate.ntati në Sukth.

Në ngjarjen në fjalë humbën jetën ish-shefi i Antikrimit Ekonomik në Policinë e Tiranës, Ervin Dalipaj dhe Juxhin Dautaj.

Adelina Ismaili- Triumf Riza:

Triumf Riza ishte i dashuri i këngëtares së njohur Adelina Ismajli, i cili u v.ra në Prishtinë më 30 gusht 2007.

  • Vr.asja e oficerit Triumf Riza para disa vitesh tr.onditi opinionin publik, dhe “shka.tërroi” të dashurën e tij, Adelinën, e cila disa kohë më vonë i kushtoi edhe një baladë me titull “Trimit tim”.

(Video) Dalin pamjet nga e keqja e madhe që ndodhi pasditen e sotme, banorët me lot në sy: Zhurmë dëgjuam dhe ballkonet e shpëtive u shkëputën dhe…

Ministria e Shëndetësisë në Liban në vend raportoi për një numër shumë të madh të lën duarish.

Ndërsa, xhamat u th yen nga ndërtesat dhe ballkonet u shkëputen nga impa kti, është shprehur një dëshmitar për agjencinë e lajmeve Reuters.

Nuk është ende e qartë se çfarë e ka shka ktuar shpë rthimin dhe se çfarë lloj eks plo zivash ndodheshin në magazinë.

Video/ Pamje të frikshme nga shpërthimi i fuqishëm në Bejrut …

“Pashë fla kët dhe tymin që dilnin mbi Beirut. Njerëzit po ulër isnin, vraponin dhe ishin të gja kos ur. Ball konet u shk ëput ën nga shtëpitë.
Videohttps://youtu.be/SU4tqmw_qR4

Xhemile Fetaji nderohet nga presidentja e Zvicrës me titullin “Hero i përditshmërisë

Një grua dhe një burrë nga çdo kanton, si dhe nga zviceranët që jetojnë jashtë vendit, nderohen për kontributin e veçantë të dhënë për shoqërinë tonë gjatë kohës së masave kundër koronësNë nderim të festës nacionale të Zvicrës, 1 gushtit, presidentja e konferderatës, Simonetta Sommaruga sot në Rütli ka ndarë mirënjohjet për “heronjtë e përditshmërisë”.

Në solemnitetin që po vazhdon edhe në këto momente, në vendin ku janë vënë themelet e Zvicrës, zonja Sommaruga ka kujtuar meritat e të gjithë njerëzve në luftimin e koronavirusit, kësaj pandemie që prej disa muajsh ka pushtuar si gjithë botën, edhe Zvicrën.

Një grua dhe një burrë nga çdo kanton, si dhe nga zviceranët që jetojnë jashtë vendit, nderohen për kontributin e veçantë të dhënë për shoqërinë tonë gjatë kohës së masave kundër koronës, shkruan albinfo.ch. Ky kontribut konsiston, qoftë në transportin publik, në supermarkete apo farmaci, në ekipin kantonal të krizave ose në blerje për fqinjët e moshuar, në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit ose në qendrat e të moshuarve.

Presidentja u ka dhuruar të gjithë “heronjve” nga një fidan molle, të cilin ata/ato duhet ta marrin me vete në kantonin prej nga vijnë dhe ta mbjellin atje.

Në mesin e të nderuarve është edhe bashkatdhetarja jonë, Xhemile Fetaji nga Gostivari.

Xhemile Fetaji është një punonjëse në sferën e integrimit, migracionit dhe të të drejtave të gruas në kantonin Thurgau. Veç tjerash, ajo ka qenë kandidate për t`u zgjedhur deputete në Parlamentin e Kantonit të saj. Për këtë kandidim dhe për aktivitete tjera të saj, ka shkruar edhe albinfo.ch.

Ndërkohë, aktivistja me rrënjë nga Gostivari, ka treguar një angazhim të veçantë edhe në luftimin e koronavirusit në regjionin ku jeton.

Duket se këto dhe aktivitetet tjera të zonjës Fetaji nuk kanë kaluar pa u vënë re, transmeton albinfo.ch. Kështu, ajo është caktuar së fundi nga autoritetet federale të Zvicrës për t`i ndarë një mirënjohje të lartë nga vetë presidentja federale, Simonetta Sommaruga për festën nacionale të Zvicrës, 1 Gushtin.

E reja shqiptare vret 53-vjeçarin! Pasi pane të vërtetën tronditëse, gjykata italiane e liron menjëherë

Gjykata italiane ka urd hëruar lir.imin e menjëhershëm të Aurela Perhatit, 25-vjeçares që vr.au një 53-vjeçar më 31 dhjetor 2019. Pas het imeve të Prokurorisë, gjyqtarët italianë dolën në vendimin se ajo e kishte kryer vr.asjen për ve tëmbr.ojtje pasi ai kishte tentuar ta pë.rdhu.nonte. 25-vjeçares iu hoq arr.esti në shtëpi dhe u la e lirë. Sipas mediave italiane, shqiptarja e kishte go.ditur në mënyrë që të vetëmb.rohej dhe nuk kishte dashur t’i shkaktonte vd.ekjen.

Pas ngjarjes, e reja shqiptare u largua nga vendngjarja. Ajo banonte në komunën Ovada në provincën e Alessandrias. Falë gjurmëve të lëna në xhupin e vi.ktimës nga marmita e automjetit tip Lancia Y e zezë në zotërim të Aurela Perhatit, policia italiane ka mundur ta identifikojë. Ajo i ka thënë policisë se nuk e njihte dhe se ka pranuar ta shoqërojë me makinë. Ky i fundit njihej nga policia italiane si person na.rkoman që shpesh herë kërkonte lëmoshë në rrugë për të blerë dr.ogë.

Ajo ka shtuar se ai ka tentuar ta për dh.unojë duke e de tyruar të zbresë nga makina, teksa gjendeshin në një zonë të izo.luar. Shqiptarja ka tentuar të lar.gohet dhe e ka për.plasur me makinë.

“Mendova se vetëm e kam prekur me makinë e jo ak.sidentuar deri në vd.ekje”,-ka thënë e reja. Për mediat lokale italiane avokati i saj mbrojtës është shprehur se “nuk ka qenë v.rasje e qëllimshme dhe e paramenduar. Ka qenë një rast tr.agjik e i p.afat”.

Kjo pikture, e cila ka perlotur 😭 boten, eshte nga me te cmuarat ne Evrope

Kjo pikture, e cila ka perlotur 😭 boten, eshte nga me te cmuarat ne Evrope, jo vetem nga cmimi por me shume nga mesazhi qe percjell….
Nje i moshuar ishte denuar me vdekje te ngadalte, duke e lene pa ushqim derisa te vdiste. Lejohej vetem nje person nga te afermit ta vizitonte cdo dite.
E bija, pasi i behej kontrolli nga rojet e burgut, hynte dhe qendonte sa kohe ishte e lejueshme prane te atit. Kaluan dite dhe plaku nuk po vdiste, atehere rojet vendosen te ndiqnin veprimet e saj. Kur pane se e bija e ushqente te atin me qumeshtin e saj, raportuan menjehere tek eproret e tyre. Gjykata u mblodh perseri, por nuk kishte ligj qe ndalonte veprimin e vajzes se tij. Pas disa ditesh plaku u lirua…
Qellimi i piktures eshte, te jape nje mesazh te qarte, se gruaja pavaresisht cfare eshte, bije, moter, grua apo nene, ka misionin e madh te jape jete, ti lartesoje gjerat deri ne pafundesi….😌

Geci: Shtëpia e Thaçit nuk ka derdhur asnjë pikë gjak për këtë vend

Ish-ushtari i UÇK’së, Gani Geci, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se familja e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, nuk ka derdhur asnjë pik gjak nëpër luftërat ndaj Serbisë.

Geci ka thënë se familja e tij po linçohet për të pavërteta.Unë nuk e lëshoj këtë vend kurrë. Kam dhënë shumë për këtë vend. Linçimi ndaj meje dhe familjes sime për të pavërteta është i papranueshëm”, tha ai.

“Sa anëtarë të familjes i ka pasur Thaci në luftë. Shtëpia e Thacit nuk ka derdhur asnjë pikë gjak për këtë vend. Ka familje të dëshmorëve që për 100 vite luftë me Serbinë kanë humbur mbi 20 meshkuj. Ndoshta edhe më shumë. Ku janë sot ata?”

“Thaci kishte të drejtë të thotë në gjykatë se Glauk Konjufca dhe Albin Kurti janë prapa organizatës “Syri i Popullit”. Pse nuk kam të drejtë unë të kërkojë drejtësi për të vrarët?”, shton ai /Express/

Ekskluzive: Flet protagonistja e videos virale “O shac”

Dashuria mes tyre është më e madhe se gjithçka tjetër.

Dhe këtë ndjenjë nuk e kanë problem t’ia shprehin njëri-tjetrit në çdo moment dhe në çdo formë.Te infektuar: 7.652 Sheruar: 4.129 Vdekur: 192

Ekskluzive: Flet protagonistja e videos virale “O shac”

Rozë
Gazeta Express28/07/2020 22:00
Dashuria mes tyre është më e madhe se gjithçka tjetër.

Dhe këtë ndjenjë nuk e kanë problem t’ia shprehin njëri-tjetrit në çdo moment dhe në çdo formë.

Lexo Edhe:
Del kënga e Don Xhonit me Encën, fansat ankohet se nuk po kuptojnë asgjë nga teksti
Është pikërisht kjo video e cila menjëherë u bë virale në rrjete sociale, dhe që Zoja Kurti Kelmendin nga Mitrovica, e bëri të njohur dhe të shumë komentuar.

Në fakt, Zoja nuk është krejt e panjohura, pasi në “Facebook” e menaxhon grupin “Zemrat e Zojës”, përmes të cilit ndihmohen familjet që kanë nevojë.

Zoja, bashkë me burrin e saj, Farukun, dhe 5 fëmijët e tyre jetojnë në Gjermani. Por, çifti ka ardhur në Kosovë tash e një muaj dhe ka zgjedhur televizionin T7 që ekskluzivisht të flas rreth videos se famshme, “O shac”, komenteve, reagimeve e diskutimeve brenda familjes dhe me gjerë.

Zoja thotë se ka dashur gjithmonë që raportin me bashkëshortin dhe dashurinë që ka ndaj tij, ta shfaq publikisht.

Nuk ka vetizolim për kosovarët që vijnë nga Shqipëria

Nuk ka vetizolim për kosovarët që vijnë nga bregdeti-Qeveria e Kosovës ka publikuar vendimet e reja për luftën ndaj Covid-19. Është marrë vendim që të gjithë shtetasit e huaj që futen nga vendet fqinje, të kenë testin RT-PCR negativ, ose ndryshe nuk lejohen të futen brenda territorit të Republikës së Kosovës.

Megjithatë, përkundër disa propozimeve, nuk do të ketë masë të vetizolimit për shtetasit e Kosovës që vijnë nga vendet fqinje.

Ky është vendimi i plotë për shtetasit e huaj që futen në Kosovë:

1.      Të gjithë qytetarët e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës, të cilët hyjnë në territorin e Republikës së Kosovës (RKS) duhet të dëshmojnë se janë të shëndoshë nga COVID-19, me testin RT-PCR në Sars COV-2, sipas parimit të reciprocitetit, me përjashtimet si në vijin

 

 

1.1.            Gjatë hyrjes nëpërmjet Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari” nuk ka nevojë të kenë vërtetim për test negativ RT-PCR, duke marrë parasysh që shtetasi i huaj vetëm do të kalojë nëpër territorin  e RKS-së, dhe me kusht që në hyrje do të nënshkruajë një deklaratë që në afat prej 3 orësh do ta lëshojë territorin e RKS-së;

1.2.            Gjatë hyrjes në pikat kufitare tokësore, me qëllim të daljes nëpër pikat ajrore nga Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari”, nuk ka nevojë të kenë vërtetim për test RT- PCR, porse, shtetasit e huaj janë të obliguar të paraqesin biletën e aeroplanit dhe të nënshkruajnë deklaratën se brenda 3 orësh do ta lëshojnë territorin e RKS-së;

1.3.            Transportuesit profesionistë (vozitësit) nuk është e nevojshme të kenë vërtetim për testin PCR, me kusht që respektohet protokolli për transport ndërkombëtar;

1.4.            Për transport të organizuar me autobus ose linjë të rregullt ndërkombëtare transite nuk nevojitet testi RT-PCR, me kusht që të nënshkruhet deklarata se do ta lëshojnë territorin e RKS-së brenda 5 orësh;

1.5.            Shtetasit e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës, të cilët e kanë të rregulluar lejeqëndrimin e përkohshëm ose të përhershëm në RKS, gjatë hyrjes në RKS duhet të paraqesin vërtetim për test RT-PCR negativ, të bërë 72 orë para hyrjes në RKS;

1.6.            Diplomatët e huaj nga shtetet e cekura në këtë vendim, të cilët janë të akredituar në RKS, sikurse familjarët e tyre, nuk është e nevojshme të kenë vërtetim për  test RT-PCR;

1.7.            Shtetasit e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi, Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës, të cilët kanë caktuar termin për mjekim në institucionet shëndetësore të RKS-së, mund të hyjnë, me kusht që të paraqesin vërtetimin për test TR-PCR negativ,  të bërë 72 orë para hyrjes në RKS dhe vërtetimin për termin të caktuar të lëshuar nga spitali;

1.8.            Bartësit e dokumenteve personale të lëshuara nga RKS, mirëpo me adresë vendbanimi në njërin nga shtetet e cekura në këtë vendim, gjatë hyrjes në RKS, duhet të paraqesin vërtetim për test RT-PCR negativ, të bërë 72 orë para hyrjes në RKS

Mos thoni më që bota e përtejme nuk ekziston, shokon doktori: “Ju rrëfej çfarë pashë në atë botë kur isha në koma”

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake.

Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që në rini të tij me kërkimet e bëra në Arkivin e Lidhjes së Kombeve Gjenevë, kur njohu mirë edhe çështjen çame.

Historiani zviceran Dr. Aleksandre Lambert këmbëngul se nuk është e rastit që shqiptarët në asnjë moment të historisë nuk njihen si komb që i kanë sulmuar kombet e tjerë dhe se shumë shqiptarë kanë shkëlqyer duke drejtuar qoftë perandori, qoftë shtete të tjera.

Po kështu, sipas tij, të tjerë shqiptarë kanë lënë emrin e tyre në fusha të ndryshme të shkencave në shtete të ndryshme të botës. Më tej historiani ndalet në zhvillimet pas Luftës së Dytë Botërore, duke shprehur bindjen se ajo që ndodhi me Shqipërinë, me lënien e saj në Bllokun e Lindjes ishte një llogari e bërë nga aleatët që fituan luftën. Në fund edhe disa këshilla se si duhet të veprojnë shqiptarët për t’u ngjitur pranë shumicës, aty ku ata tentojnë.

Ja ç’thotë ai për shqiptarët në kohën e Mesjetës:

Në Mesjetë shqiptarët i kanë dhënë udhëheqës botës, udhëheqës laikë ose fetarë dhe personalitete kulturore që i kalojnë kufijtë e Evropës. Disa Papë kanë qenë shqiptarë, për shembull, – Klementi XI më i dalluari prej tyre. Por shqiptarët kanë qenë në krye të feve me rëndësi botërore, si në krye të fesë ortodokse, ashtu edhe të asaj myslimane.

Në histori gjejmë udhëheqës të shquar shqiptarë në shumë vende të Evropës, madje edhe prej atyre që ngandonjëherë kanë përcaktuar fatin e shumë betejave historike (në vitin 1515 qe Merkur Bua me kalorësinë e lehtë të Venedikut, e përbërë e gjithë nga shqiptarë që përcaktoi fitoren e betejës së Marinjanit, që historia e emëroi beteja e gjigandëve dhe jo Françesku i I-rë i Francës, 19 vjeç, që ato dy ditë beteje mësoi se si luftohet).

Shqiptarët i kanë dhënë shumë kryeministra dhe gjeneralë të shquar Perandorisë Otomane (vetëm familja Qyprili i dha 5 kryeministra Perandorisë). Shqiptarët i kanë dhënë shumë heronj të pavarësisë greke, prej të cilëve po përmend Kundurjotis, Marco Boçari, Kanaris, Kolokotroni, Karaiskaqis, Bubulina. Që ishin në udhëheqje të revolucionit grek, prej të cilëve edhe disa kryeministra të shtetit të ri të pavarur grek.

Rumania gjithashtu ka pasur një familje princore me origjinë shqiptare(Aleksandër dhe Vladimir Gjika si dhe princesha Eleonora e njohur me emrin Dora Distria). Françesko Crispi, shok i Garibaldit, Kavurit e Macinit që ka qenë një kryeministër i madh Italisë, ishte me origjinë shqiptare.

Piktorë si Carpaçi, Albani etj., humanisti Leonic Tome, profesori i Kopernikut dhe shumë personalitete shqiptare, janë nderuar nga historia e Italisë. Muhamet Aliu, reformatori i Egjiptit Modern, që historia franceze e ka quajtur “Napoleon i Lindjes së Afërt” qe shqiptari që themeloi dinastinë mbretërore të Egjiptit që mbretëroi gati 150 vjet.

Arkitekti i “Taxhmahallit” në Agra të Indisë, kryevepra e arkitekturës islamike, ishte vepër e një shqiptari ashtu sikurse edhe “Xhamia Blu” e shumë xhami të rëndësishme të Stambollit. Dhe më në fund Heroi Kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, një shembull gati universal i luftëtarit të lirisë, i nderuar në botën mbarë me përmendore jo vetëm në Tiranë, Prishtinë e Shkup, po gjithashtu në Romë, Bruksel, Gjenevë, Detroit, Buenos Aires.

Të tjera përmendore për Skënderbeun janë projektuar të ngrihen në Londër, Varshavë, Melburn, Manila etj. Kur shqiptarët kanë kontribuar kaq shumë për qytetërimin e njerëzimit, përse pak njerëz në botë janë të ndërgjegjshëm për këtë, përkundrazi shumë as nuk kanë dashur ta pranojnë këtë realitet?

Duhet thënë se një gjë e tillë shpjegohet edhe nga izolimi relativ jo pa qëllim i shqiptarëve nga komuniteti ndërkombëtar, dhe në mënyrë të veçantë nga ai evropian, që nga Kongresi i Berlinit e këtej (1878). Në të vërtetë pas mundjes së turqve në luftën ruso-turke, shtypi ndërkombëtar filloi punën për të injoruar shqiptarët duke i ndërruar emrin gadishullit të dikurshëm të Ilirisë të banuar që nga kohët parahistorike dhe deri në ditët e sotme nga ilirianët, shqiptarët.

Atë e pagëzuan me emrin e ri që ka edhe sot, Gadishulli i Ballkanit, vetëm duke u nisur nga vargu i maleve Ballkan. Përse iu vërsulën shqiptarëve? Pjesa më e madhe e diplomacisë konservatore evropiane ka përdorur termin pexhoratif “turq” për t’i cilësuar si turq të gjitha komunitetet myslimane në Ballkan, edhe pse shumica prej tyre nuk janë aspak turq. Evropa ka mbështetur dhe ka zmadhuar tokat e Greqisë, të Serbisë dhe të Malit të Zi, në kurriz të shqiptarëve.

Asnjëra nga fuqitë e mëdha evropiane nuk e ka mbështetur çështjen shqiptare, kur shqiptarët krijuan Lidhjen e Prizrenit për të mbrojtur çështjen e tyre të drejtë kundër vendimeve të Kongresit të Berlinit. Ata u lanë në baltë nga të gjithë.