Riatdhesimi/ Publikohen datat, oraret dhe vendet e fluturimeve të rradhës

Koronavirusi. Shumë shqiptarë janë kthyer në atdhe dhe udhëtimet vazhdojnë.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjitikës ka publikuar së fundmi orarin dhe vendin e riatdhesimeve të rradhës, në datat 14 Maj deri në 20 Maj. Udhëtimet do të jenë të mundura nga Stambolli, Milanoja, Zyrihu, Londra, Roma drejt Tiranës.

Udhëtimet kryhen me “Air Albania” dhe qytetarët duhet të prenotojnë fillimisht biletën sipas orareve të mëposhtme:

Datat 14-15 Maj:
14 Maj në orën 07:40-08:25 fluturimi Stamboll-Tiranë
14 Maj në orën 15:17:05 fluturimi Tiranë-Milano
14 Maj në orën 18:10-20:15 fluturimi Milano-Tiranë
15 Maj në orën 07:15-08:40 fluturimi Tiranë-Romë
15 Maj në orën 09:50-11:15 fluturimi Romë-Tiranë
15 Maj në orën 15:00-17:05 fluturimi Tiranë-Milano
15 Maj në orën 18:10-20:15 fluturimi Milano-Tiranë

Datat 16-18 Maj:
16 Maj në orën 12:00-14:30 fluturimi Tiranë-Frankfurt
16 Maj në orën 15:30-18:15 fluturimi Frankfurt-Tiranë
16 Maj në orën 15:30-18:15 fluturimi Frankfurt – Tiranë
17 Maj në orën 12:00-14:15 fluturimi Tiranë – Zyrih
17 Maj në orën 15:15-17:15 fluturimi Zyrih – Tiranë
18 Maj në orën 12:00-14:00 fluturimi Tiranë – Londër
18 Maj në orën 15:00-19:05 fluturimi Londër – Tiranë

Datat: 19-20 Maj
19 Maj në orën 12:00-14:45 fluturimi Tiranë – Paris
19 Maj në orën 15:45-18:15 fluturimi Paris – Tiranë
20 Maj në orën 07:15-08:40 fluturimi Tiranë – Romë
20 Maj në orën 09:50-11:15 fluturimi Romë – Tiranë
20 Maj në orën 15:00-17:05 fluturimi Tiranë – Milano
20 Maj në orën 18:10-20:15 fluturimi Milano – Tiranë

Lajmi i madh nga Italia, ja cfare ndodhi në 24 orët e fundit, shënohen vetëm..

Sipas autoriteteve të Mbrojtjes Civile Italiane ne24 orët e fundit, ne te gjithe Italine janë regjistruar 99 humbje jete nga koronavirusi për një total prej 32,007

Ndersa numri i të shëruarve në Itali ishte 2150 kurse numri i përgjithshëm i të shëruarve ka shkuar në 127,326

Autoritetet italiane raportuan gjithashtu se sot u regjistruan edhe 452 raste të reja pozitiv për një total prej 225.886 që nga fillimi i pandemisë.

Në Rajonin e Lombardisë sot u regjistruan 24 viktima dhe 175 raste të reja positive nga infeksioni i koronavirusit.

Bejtja: Si qytetar i Tiranës, për teatrin unë të vras

Gazetari dhe analisti Andi Bejtja u përfshi në një debat në studion e emisionit Opinio me gazetarin Baton Haxhiu për çështjen e shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar.

Ai u shpreh kundër vendimit për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe lexoi një qëndrim të 100 arkitektëve italianë.

“100 arktitektë italianë thonë kjo është një puën e njohur botërisht e përsosmërisht arkitektonike italiane e botuar në shumë libra shkencorë dhe revista shkencore si një nga shembujt e parë të bëra në europë të parafabrikateve të bëra në milano të montuara me patentë ekskluzive në 1938 në Tiranën e asaj kohe”, tha Bejtja.

Më pas ai theksoi se kjo për një qytetar të Tiraës është një çështje shumë e rëndësishme dhe për këtë mund edhe të vrasë.

Andi Bejtja – Baton mos hy te kjo fushë sepse ne mund të kemi mendime të kundërta por të vlerësoj si qytetar. Mos e bëj këtë gabim të mendosh si këta

Baton Haxhiu– Ça gabimi bëra?

Andi Bejtja – Të jesh pro shembjes së teatrit mos e bëj këtë gabim

Baton Haxhiu – Kush tha unë e thashë? Unë po them që po hyn në një temë shumë të rëndësishme

Armand Shkullaku – Batoni tha teatrin e kanë shemb aktorët

Andi Bejtja – Kjo për mua si qytetar i Tiranës ka shumë rëndësi edhe unë për këtë të vras, në mënyrë figurative. /Opinion.al

EDI RAMA: KUSH ËSHTË KY HAKI ABAZI SE NUK PO E NJOH?

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nuk e di kush është Haki Abazi, numri dy i qeverisë në detyrë të Kosovës.

Në një intervistë në Pressing të T7, kur i është kërkuar të komentojë një deklaratë të zv/kryeministrit të Kosovës kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, Rama ka pyetur drejtuesit e emisionit se kush është Haki Abazi.

“Kush është ky Haki Abazi se nuk po e njoh?”, ka pyetur Rama.

Rama ka thënë se të gjithë “këta që më sulmojnë mua janë ata që i kanë bërë vet të gjitha pisllëqet për të cilat më akuzojnë mua”.

Zëvendësi i kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurtit, e ka akuzuar Ramën për lidhje me oligarkët. Abazi ka deklaruar se Rama e rrëzoi Teatrin Kombëtar për “interes të oligarkëve”.

“Kur rrëzohet teatri për interes të oligarkëve, u shpallet luftë qytetarëve- 1000 policë do të duhej ta ruanin teatrin jo ta bënin të mundur prishjen… edhe në kohë pandemie apo posaqërisht në kohë pandemie- ligështia nuk ka brinjë”, ka shkruar Abazi të dielën.

Pas një debati pothuajse dy vjeçar, Teatri Kombëtar i Shqipërisë u shemb me vendim të Qeverisë së Shqipërisë mesnatën e së shtunës.

Shembja e teatrit ka mllefosur shoqërinë civile dhe komunitetin e artistëve në Shqipëri. Ata kanë kundërshtuar prej kohësh rrënimin e Teatrit Kombëtar, me arsyetimin se ky objekt përfaqësonte kulturën shqiptare. /Insajderi.com

Madhështore, 80 mijë euro brenda emisionit, sigurohen paratë për Elian dhe Mirandën

Në një emision maratonë të mbajtur sonte nga Shqiptarët për Shqipëtarët në krye me Elvis Nacin dhe Sidrit Bejlerin dhe per nderë të Natës së Kadrit, falë bamirësve me zemër të madhe u siguruan shumat për dërgimin për shërim të Elias dhe Mirandës!

Dy raste që prekën shqiptarët, Elia dy javëshe që ka në rrezik jetën e Miranda 21 vjeq me Leukemi Akute

Lajmi i madh ishte që brenda emisionit Shqiptarët me zemër të madhe dhuruan shumat e duhura për tu dërguar në mjekim të dyja në shtetet e jashtme.

Ketu ishte emisioni i plotë:

Rama prezantoi projektin për Teatrin e ri në Tiranë

Rama prezantoi projektin për teatrin e ri në Tiranë Shembja e objektit të Teatrit Kombëtar në Tiranë, një ditë më parë solli reagim të gjerë në Shqipëri dhe jo vetëm.

Rrënimi i objektit të teatrit në kryeqytetin shqiptar, u shoqërua edhe me protesta të mëdha, ku pati arrestime dhe përplasje të forta me policinë.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, sot ka publikuar projektin e ri, se si do të duket objekti për teatrin e ri. dhe per fund shty pinii rek lamnat për të na ndihmuar financiarisht që ta mbajmë sa më mirë! Ai tha se projekt-ideja është konceptuar nga arkitekti i famshëm danez Bjarke Ingels. “Përvoja na mësoi se ashtu si me vepra të tjera publike, të përbaltuara e masakruara pa nisur akoma puna, nga të njëjtët ngatërrestarë profesionistë, edhe për këtë projekt të vonuar me dhjetëra e dhjetëra vite, do të flasë vetë vepra e përfunduar, e cila do t’i japë komunitetit teatror skenën dinjitoze kombëtare që nuk e pati kurrë; publikut shqiptar Teatrin Kombëtar që nuk u ndërtua kurrë; Tiranës e Shqipërisë së gjeneratave të tjera, një tjetër destinacion kulturor të përmasave europiane në çdo aspekt”, shkroi Rama.

Kjo është puna që paguhet 400 MlJË dollarë dhe nuk pranonet nga askush

Një ishull verior i Zelandës së re, i quajtur Tokoroa zhvillon shpesh konkurse vjetore. Këtë vit i jepet shansi kir;urgëve të rinj të jetojnë këtë vend pune që ofron 400.000 dollarë.

Arsyeja pse askush nuk e pranon këtë punë është se do u duhet të punojnë gjithnjë në turnin e natës.Ky qytet është vetëm 1 orë larg nga qendrat e mëdha si Hamilton,Tauranga apo Taupo.Një ishull verior i Zelandës së re, i quajtur Tokoroa zhvillon shpesh konkurse vjetore. Këtë vit i jepet shansi kir;urgëve të rinj të jetojnë këtë vend pune që ofron 400.000 dollarë.

Arsyeja pse askush nuk e pranon këtë punë është se do u duhet të punojnë gjithnjë në turnin e natës.Ky qytet është vetëm 1 orë larg nga qendrat e mëdha si Hamilton,Tauranga apo Taupo.

Njohja me bashkëshortin në moshën 19 vjeçare, femijet dhe divorci i prinderve… Një rrëfim për jetën e Alketa Vejsiut

Nje nga moderatoret me te mira shqiptare e bukur e shkathet dhe virtuoze ajo eshte magjike ne skene sa dhe ne Sanremo la shenjat e saj si nje moderatore perfekte dhe shume e dashur.

Por Alekta eshte e martuar dhe ka nje familje ku jeta e saj eshte private.Familja eshte gjeja me e shtrenjte ne kete bote dhe ate duhet ta mbrosh nga cdo gje.

Alketa thote se dashuria për familjen qëndron mbi të gjitha të tjerat, sado i apasionuar të jesh dhe ketu ka te drejte. Ajo eshte nje nënë e përkushtuar dhe shume e dashur.

Ndersa per televizionin ajo thote se:“Televizioni është dashuria ime e madhe profesionale, por nuk ka asnjë të krahasuar me dashurinë e familjes.Familja eshte mbi te gjitha dhe un jam shume e perkushtuar ndaj saj.

Por marr shume keshilla nga familja kur dal ne ekran shpesh here vajza me keshillon.

Por un mundohem sa me shume qe femijet te mos merren shume me teknologjine.

Ndersa per bashkeshportin thote se e kam njohur shume e re.

“Fati më njohu me partnerin tim në moshë shumë të re. Isha vetëm 19 vjeçe e gjysmë kur e takova, dhe ishte dashuria e jetës sime. Marrëdhënia jonë është bërë më e bukur, më e fortë dhe më interesante tani që fëmijët janë një motiv shumë i madh oër të bërë projekte të bukura, për të jetuar momente të lumtura.

Shpresojm projekte te bukura dhe plot emocione nga Alketa Vejsiu.

Burri lë gruan shtatzënë me borxhe të mëdha dhe largohet nga shtepia, por një ditë ajo shikon diçka në furrën e re që i ndryshoi jetën!Video

Pavaresisht se ne cilen kohe ne jetojme, dhe pavaresisht ngjarjeve te shumta qe po degjojme, ne ende kemi shpresa dhe besojme thelle se ne bote ka akoma njerez te mire qe duan te ndihmojne.

Amanda ishte gruaja per te cilen ben fjale kjo histori. Ajo dhe burri i saj Santi kaluan dy vite bashke duke u angazhuar neblerjen dhe rregullimin e shtepise se tyre te endrrave.

Pastaj u perpoqen te lindin femije per 3 vjet me radhe dhe kur me ne fund Amanda mbeti shtatezene. Mirepo kur gjithcka po shkonte mire, mjaftoi nje momejt dhe u shemb e gjitha.

Burri i saj e la Amanden per nje grua tjeter. Ai e la ate te vetme me nej femije dhe mes borxheve te medha e pa asnje perkrahje apo te ardhur tjeter. Megjithese Amanda fale shoqees se saj Anna nuk mbeti kurre pa leke.

Shoqja nje dite e mori Amanden ne nje stacion lokal radiofonik dhe aty ajo u intervistua dhe tregoi situaten e saj te veshtire.

Por stacioni i Radios nuk mund te bente dot asgje i vetem dhe kerkoi ndihme nga bizneset lokale. Anna e ndihmoi Amanden te tregonte se cfare kishte perjetuar ajo keto 5 jave e vetme pa mbeshtetje.

ur mbaroi se treguari historine e saj, Prezantuesja e emisionit ne radio shkoi ne shtepine e re te Amandes. Atje ne shtepi ata pane se Amanda po merrte si dhurate shume gjera nga njerezit bujare. Nje fshese me korent, nje frigorifer plot me ushqime te siguruara per tre muajt e ardhshëm kështu që asaj nuk do ti duhej te shkonte neper dyqane ushqimore.

Madje në banak ishin 4,000 dollarë dhurate për fëmijën së bashku me një kupon prej $ 1,000 për fotot e para te foshnjes. Por me e bukura ishte kur kameramani hapi furrën, te gjithe u habiten pasi brenda saj ishte nje shume parash prej $ 10,000 për të qenë të saktë. Te gjitha këto para ishin për të ndihmuar Amanden dhe per te ishte padiskutim nje dhuratë e pabesueshme!
Amanda me lotet qe i rridhnin ne fytyre, nuk gjente fjale per te falenderuar kedo qe ka dhuruar per te.

Gjërat tashme kishin ndryshur dhe kishte kaluar parashikimin e Amandes, por me ndihmën e miqve të mirë dhe donatoreve, ajo do te jetonte me mire se c’mund te kishte imagjinuar.